Pojūčių dėžutės žaislų naudojimo instrukcija
Juoda balta kortelių rinkinys ir Juoda balta raudona kortelių rinkinys:
- Korteles rodykite, išdėliokite maždaug 20-30 cm nuo kūdikio veido
- Lėtai judinkite korteles aukštyn, žemyn, į kairę ir dešinę, artyn ir tolyn nuo kūdikio veido. Šis lėtas kortelių judinimas padės jūsų vaikui stiprinti akių raumenis (regą), mokys koncentracijos bei objektų sekimo akimis.
- Korteles dėliokite, rodykite ar tvirtinkite vaikui ne tiesiai virš galvos, taip vengiant nugulėtos kūdikio galvytės (plagiocefalija), bet šalimais, kad vaiko galva būtų pasukta. Sudėlioję korteles iš abiejų pusių skatinsite žingeidumą, kūdikis sukios galvą ir taip stipris kaklo raumenis. Idealiausia korteles rodyti kūdikiui gulint ant pilvo (ant jūsų kelių, lėktuvėlio poza, ant tėčio krūtinės ar tiesiog lovytėje).
- Pasakokite kūdikiui apie kortelėse matomus paveikslėlius, spalvas. Tai padės formuoti prieraišumą, augins mamos/tėčio/močiutės-vaiko ryšį. Keičiant korteles iš matomų iliustracijų kurkite istorijas ir taip plėskite kūdikio žodyną.
- Vienas būdas: leiskite vaikui žiūrėti į kortelę tol, kol jam ji įdomi. Tai gali užtrukti ir 3 min. Pastebėję, kad vaikui nebeįdomu, kortelę pakeiskite nauja. Kitas būdas: korteles keiskite kas 10-20 sekundžių.
- Korteles naudokite pagal savo fantaziją, tik atminkite, kad kūdikius lengva perstimuliuoti, todėl visada atkreipkite dėmesį ir reaguokite į jų rodomus nuovargio ženklus. Patarimas pirmo vaiko sulaukusiems tėvams - neguldykite kūdikio ant pilvo vos pamaitinus, palaukite ir išvenkite atpylimų.
- Užaugus vaikui jas galite naudoti kaip dekoracijos elementus, iškarpyti, pakabinti ant sienos, piešti ant viršaus dažais ir viską kitką, ką jūsų vaiko širdis geidžia.
Kelioninių kortelių rinkinys:
Šios kortelės yra skirtos 0-6 (ir ilgiau) amžiaus kūdikiams kelionėse. Metaliniu žiedeliu ar virvele tvirtinkite korteles prie vežimėlio ar automobilio kėdutės vaiko rankos ar artimesniu atstumu. Visada įsitikinkite, kad vaikas su jomis yra saugus, o korteles laikantis žiedelis užsegtas. Namų sąlygomis korteles naudokite taip, kaip ir juoda balta kortelių rinkinį, korteles galite atsegti ir leisti vaikui liesti kiekvieną atskirai. Užtikrinkite, kad kelioninių kortelių vaikas nedėtų į burną.
Medinis barškutis:
Kol kūdikis dar pats nemoka tvirtai laikyti barškučio, juo žaisti gali tėveliai, barškindami žaisliuką aplink vaiko galvelę ir taip vystydami vaiko aplinkos suvokimą, koordinaciją, klausą. Vaikui išmokus laikyti daiktus, barškutis gali būti duodamas į rankas ir leidžiama tekstūrą, skonį, kylantį garsą pajudinus žaisliukui leisti tyrinėti ir pačiam vaikui. Ilgainiui vaikas supras, kad daromi judesiai turi atoveiksmius, pavyzdžiui, barškėjimą ar pojūčius barškučiui atsitrenkus į veiduką. Dėl šios priežasties, pirmuosius kartus vaikučiui duodant medinį barškutį, pasaugokite, kad vaikas neužsigautų. Paaugus dar labiau, galite mokyti ritmiškumo, pavyzdžiui, dainuodami daineles ir švelniai tapšnodami barškutį į vaiko pėdutes, delniukus ar kitas kūnelio vietas. Tai padės vaikui suprasti bei pažinti savo kūnelį.
Barškučiui išsitepus plaukite jį šiltu vandeniu ir visada prieš duodami žaislą vaikui įsitikinkite, kad jis nėra pažeistas ir taip nekelia pavojaus jūsų kūdikiui.
Medinis kramtukas:
Naujagimiai ir kūdikiai augdami pasaulį pažįsta per burną, todėl suteikite jiems saugias priemones tai daryti. Šis medinis kramtukas ne tik pagamintas iš kūdikiams saugios beržo medienos, bet ir yra niekaip neapdorotas ir nedažytas. Esant poreikiui, šį kramtuką galima ištepti ekologišku linų sėmenų sėklų aliejumi ir taip išlaikyti natūralias medžio savybes ilgiau.
Prieš kiekvieną naudojimą įsitikinkite, jog kramtukas ir juostelės yra švarios, o prireikus nuplaukite su vandeniu arba kūdikiams saugiomis priemonėmis. Įsitikinkite, jog juostelės neatsirišo ir nenukris vaikui žaidžiant. Apžiūrėkite medines dalis, prireikus nušlifuokite.
Traškantis minkštas žaisliukas:
Šis kūdikių žaisliukas yra skirtas vaikų sensorikai, dėmesiui ir smalsumui lavinti. Žaisliukas yra skirtingų tekstūrų juodos, baltos ir raudonos spalvų audinių derinys, kuris traukia vaiko dėmesį ir padeda lavinti jo vizualinio suvokimo įgūdžius. Traškantis garsas žaisliuko viduje skatina klausos ir taktilinio suvokimo įgūdžių vystymąsi. Medinis žiedas yra lengvai laikomas ir skatina vaiko motorinius gebėjimus, gali būti naudojamas ir kaip kramtukas. Šis minkštas žaislas padės lavinti kūdikio koordinaciją ir spalvų suvokimo įgūdžius. Jis yra lengvai naudojamas, saugus ir skirtas kūdikiams nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių. Norint panaudoti žaisliuką, rekomenduojame:
- Duoti žaisliuką kūdikiui į rankas ir stebėti, kaip jis reaguoja į spalvas, traškesį ir lietimo pojūčius padedant rankyte liesti skirtingas audinių tekstūras, kilnojant trikampėlį, traškinant.
- Leisti vaikui žaisti su žaisliuku: tyrinėti žaisliuko formą ir paviršių, naudojant rankas ir burną pačiam.
- Prieš kiekvieną naudojimą apžiūrėti ar žaislas neturi pažeidimų ar įplyšimų. Tokiems atsiradus, rekomenduojama nedelsiant jį pašalinti ir neduoti vaikui.
- Medinėms dalims prižiūrėti galite naudoti šiltą vandenį ir kūdikiams saugius aliejus, pavyzdžiui, linų sėmenų aliejų. Audinį plaukite rankomis, naudodami šiltą vandeniu su kūdikiui saugiu muilu. Po plovimo įsitikinkite, kad ant žaislo neliko ploviklio ar kitų vaikui pavojingų medžiagų.
Blizgus dvispalvis paklotėlis:
Net neabejojame, kad tai bus viena smagesnių veiklų jūsų kūdikiui, tačiau jei matysite, jog vaikutis nepatenkintas ir irzlus, pabandykite šį užsiėmimą kiek vėliau. Tai labai stimuliuojanti veikla ir paviršius keliantis neįprastą garsą ir vaizda su kiekvienu judesiu bei prisilietimu. Paprasčiausiai paklokite paklotėlį ant vaiko lovytės ar kilimėlio ir paguldykite jį pilvuku žemyn ant blizgiosios pusės. Pradžioje galite guldyti taip, jog tik kojytės arba tik rankytės būtų ant paklotėlio, vėliau išbandykite ir visą kūnelį. Guldydami tik tam tikra kūno dalimi, leisite savo vaikui eksperimentuoti ir susieti tam tikrą judesį su judesio skleidžiamu garsu ar vaizdu, tad vaikas geriau supras savo kūną, atskiras jo dalis. Leidžiant žaisti ir rankutėms, lavinsite kūdikio akies-rankos koordinaciją. Visada stebėkite vaiko nuovargio ženklus ir prireikus pašalinkite paklotėlį.
Prieš kiekvieną žaidimą įsitikinkite, jog paklotėlis yra švarus ir saugus naudojimui, neturi plyšimų, kuriuos kūdikis galėtų nuplėšti ir įsidėti į burną. Paklotėliui išsitepus, valykite jį drėgna švelnia šluoste ir nedelsiant nusausinkite.
Plunksnos:
Pirmaisiais kūdikio mėnesiais galite naudoti plunksnas švelniam pėdučių, kojyčių,rankų, delniukų, kaklo, pilvuko ar net veiduko kutenimui. Jei kutendami pamatysite, jog kūdikiui tai nepatinka - sustokite ir užtikrinkite jo būtinuosius poreikius. Šiame amžiaus tarpsnyje kūdikiams ypač svarbu būti sotiems, švariems, pailsėjusiems bei jaustis patogiai. Visada kutenkitės žiūrėdami vienas į kitą, pasakokite koks tai jausmas, vardinkite kurias kūno vietas kutenate. Plunkseles visada galite pakeisti ir savo rankų pirštais taip sukurdami dar kitokį pojūtį savo mažyliui.
Vaikui paaugus plunksnų kutenimą galite kombinuoti su kitomis veiklomis, pavyzdžiui, dainelėmis. Žaisdami plunksneles galite papūsti ir rodyti kaip jos lėtai skrieja žemyn ar ant vaikelio, palyginti kaip krenta plunksnos ir kiti skirtingo tūrio daiktai. Pasakokite vaikui apie skirtingas plunksnelių spalvas, prašykite ar patys parodykite kitus šios spalvos daiktus. O vaikui sutvirtėjus - skatinkite krintančias plunksneles gaudyti. Taip vystysite ne vien pasaulio supratimą, bet ir stambiosios bei smulkiosios motorikos įgūdžius, akies ir rankos koordinaciją. Mokykite plunksneles pūsti palei lygų paviršių arba aukštyn į orą ir taip lavinkite jo kalbai reikalingus raumenis, o kad būtų dar smagiau darykite tėvų ir vaikų varžybas.
Užtikrinkite, kad plunksnos nepatektų į vaiko burnytę bei nepalikite jų ir vaiko be priežiūros.
Pojūčių dėžutę rasite paspaudus ČIA.